švýcarské sýry

Sýr rozhodně není jenom Eidam, je tím nejoblíbenějším u nás. Pokud milujete dobré jídlo stejně jako já, jistě jste se na svých cestách setkali také se švýcarskými sýry. Pokud ne, přináším vám informace o tom, proč je ochutnat a které já považuji za ty nejlepší. Na úvod musím připomenout, že velké množství různých typů se stále vyrábí tradičním způsobem, což se pozitivně projevuje především na jejich chuti, a celkem výrazně to prohlubuje samotnou kulturu této země a její podstatu. V celé zemi dnes můžete narazit na stovky mlékárenských vesnic, které se produkcí sýrů zabývají.

Ementál patří k nejznámějším

Jenom těžko bych našel pro Švýcarsko tak typický sýr, než je právě Ementál. Ten dnes můžeme najít i na pultech našich obchodů. Pozor však na to, odkud skutečně pochází. Samotné Švýcarsko totiž dokáže pokrýt jenom 3 procenta světové spotřeby, a tak se daný sýr vyrábí i jinde. Pokud chcete skutečnou kvalitu a typický místní produkt, doporučuji buď zajet přímo do Švýcarska, nebo doporučuji koupit produkt, který nese označení Emmentaler Switzerland a je zároveň spojený se značkou AOC (Appellation d´Origine Contrôlée).

Vysokohorský sýr je typickým domácím produktem

Tento sýr mě uchvátil asi nejvíce. A to nejenom svou chutí, ale také tím, s jakými podmínkami je spojený. Najít ho můžete pod označením Bergkäse. Takový sýr je spojený s nutností výroby výhradně z kravského mléka, přičemž dané krávy se musí pást nejenom v čerstvé trávě, ale i na pastvinách s divokými květinami a jetelem. Je-li tato podmínka splněna, máte jako konzumenti možnost ochutnat něco, co se s naší průmyslovou a mnohdy rostlinnou nebo chemickou výrobou rozhodně nedá srovnávat.

Co dále stojí za ochutnání?

Švýcarských sýrů je opravdu hromada a tak svůj výčet zakončím několika dalšími druhy, které vaše chuťové buňky doslova omráčí. Pokud milujete fondue, nenechte si ujít ochutnávku sýru Gruyére. Skvělý je také tavitelný sýr Raclette, který se ve Švýcarsku konzumuje hlavně během zimního období. Netradiční barvou následně zaujme i sýr s názvem Schabziger, který někdy nejdete i pod označením Sapsgo. Ten je typický tím, že jsou při jeho výrobě použité čerstvé bylinky, díky čemuž může být i výrazně zelený.

Koupili jste si někdy lowcost čokoládu ze supermarketu s poté ji porovnali s tou, kterou vyrábějí ve Švýcarsku? Pokud ano, jistě jste poznali rozdíl na první ochutnání. Není se čemu divit, jelikož právě švýcarská čokoláda je považována za jednu z nejunikátnějších, která jenom na světě existuje. Ptáte se proč? Na tuto otázku vám umím odpovědět. Odpovědí je však hned několik. Pojďme se na ně podívat.

švýcarská čokoláda

Tradice stará více než 200 let

Tím prvním důvodem je samozřejmě velmi dlouhá tradice, která započala před více než 200 lety. Samozřejmostí je, že do Evropy se tento produkt dostal až takto později, což je dáno geografickou polohou, která neumožňuje pěstování kakaových bobů. Přesto se během daného období Švýcaři naučili, jak správnou čokoládu vyrobit. První pokusy o dokonalý produkt byly spojeny i s použitím cukru, medu, vanilky, stejně jako třeba skořice.

Unikátní systém poměru jednotlivých surovin

Základem je samozřejmě kvalitní surovina, a to hlavně v podobě kakaových bobů a tukových přísad. Bez toho se žádná čokoláda neobejde. Jak je ale možné, že ze stejné suroviny umí nejlepší čokoládu udělat jenom Švýcaři? Je to tím, že mají do detailu propracovaný výrobní proces, který se dokonale střeží. Na každém obalu tak nejdete jenom základní suroviny, ale nikoliv jejich klíčový poměr a technologický postup. Pokud jste někdy vařili složitější jídlo, jistě víte, že hraje roli teplota, způsob vaření, nebo doba přidávání jednotlivých ingrediencí. A to stejné platí i o čokoládě.

Snaha o inovace

Základní produkt je výjimečný a chutný. Pokud jste stejně jako já mlsní, jistě neodoláte tomu, ochutnat různé speciální příchutě. Zde se už opět dostávám o 200 let zpátky a snahy čokoládu vylepšit. Nyní už je dokonalý základ k dispozici a tak se objevuje prostor pro jeho inovace. I v tom jsou Švýcaři výjimeční. Hořká, mléčná, nebo oříšková čokoláda nejsou zase tak ničím výjimečným. Ale příchutě spojené s kávou, ovocem, nebo třeba nugátem dokážou danou pochoutku povýšit na vyšší úroveň. Jistě nemusím ani připomínat, že vývoj klasické čokolády znamenal i nástup dalších unikátních pochutin, kam se mohou řadit třeba truffes, nebo řada dalších pamlsků, které mají onen čokoládový základ.

nejlepší švýcarské vinařské

Máte rádi víno? Pokud ano, možná jste dlouhou dobu nebrali v potaz to švýcarské, jelikož tato země je vyhlášená hlavně výrobou sýrů a čokolády. Jak vás ale za pár okamžiků přesvědčím, je to i víno, na které je dobré se zaměřit. A jaké lokality patří mezi nejlepší a nejvyhlášenější? Začít musím vesničkou Göstertermine, u které se rozkládá poměrně rozsáhlá vinice, která má jedno nej. Jde o nejvýše položenou vinici v celé Evropě. Pokud se na ni zadíváte blíže, uvidíte na stovky malých teras, které jsou průměrně ve výšce 1 200 metrů nad mořem. Po ochutnání zjistíte, že toto místo hroznům svědčí.

Ženevské jezero neobklopuje jenom běžná příroda

Když podniknout výlet do oblasti Ženevského jezera, určitě vás nemusí zajímat jenom v podstatě běžná příroda. To, co by vás mělo zajímat dále, to jsou i nádherné vinice, které lemují jezero v délce až několika desítek kilometrů. Podívám-li se na hodnocení místního vína, musím říci, že ho řada odborníků považuje za jedno z nejlepších v Evropě. I já jsem ho ochutnal a rozhodně musím potvrdit, že je dobré.

Když hledáte netradiční chuť

Švýcarské víno se může pyšnit také netradiční chutí, která je rozhodně něčím, co zaujme každého milovníka tohoto moku. Pokud vám většina vín splývá, mohu potvrdit, že toto vás svou chutí rozhodně okouzlí a na první pohled poznáte, že pijete něco jiného. Stačí se zaměřit na odrůdu, která nese název Heida. Ta je známá po celém světě, s to díky tomu, že dané víno má hned dva unikáty. Kromě vysokého obsahu alkoholu je to také obsah mnoha bylin, kterými jsou hrozny cítit, což se následně promítá i do kvality samotného vína.

Vstříc unikátním místům

Některé vinice a vinné sklepy jsou ve Švýcarsku skutečným unikátem. Jednou z oblastí, kterou jsem navštívil, je lokalita kolem koryta řeky Rhôny. Nejenom, že se můžete kochat pohledem na krásné vinice, ale zaujmou vás i okolní vrcholy zasněžených alpských masivů. A když o nich mluvím, nesmím opomenout zmínit také vinný sklep, který se nachází na hoře Matterhorn. Jedná se o nejvýše položený vinný sklep na světě, což je důvod pro návštěvu.

Proč navštívit Švýcarsko? Důvodů může být hned několik. Mezi ty hlavní patří třeba vynikající víno, sýry, stejně jako čokoláda. Mezi ty další možnosti zimních sportů. Země však láká i v létě, kdy zde můžete vyzkoušet oblíbený nordic walking. A jaké trasy patří k nejlepším? Přináším vám několik tipů, z nichž pár jsem již vyzkoušel a musím říci, že za to stály.

Švýcarská jezera jsou krásná

Pokud chcete poznat krásy této země, rozhodně si nenechte ujít nádherná jezera. Pokud hledáte ta nejkrásnější, můžete v rámci své túry navštívit hned pět míst, která za to zcela určitě stojí. Tím si můžete být stoprocentně jisti. Mezi ta která vás nezklamou, patří jezero Wangersee, Wildsee a dále Schottensee, Schvasrzee a na závěr je to jezero Baschvalsee. To vše v nadmořské výšce nad 2 0000 metrů, s jistotou toho, že jednotlivá jezera jsou propojena cestami, které jsou pro nordic walking doslova jako stvořené.

nordic walking ve Švýcarsku

Užijte si nádherné výhledy do okolí

Máte raději pohledy na vrcholky okolních hor, nebo chcete sledovat nádhernou krásu mnohých údolí, kterými teče řeka Rýn? Pokud ano, měl by být start vaší cesty ve stanici Laufböden. Sem vás doveze sedačková lanovka, odkud už můžete pokračovat po mnoha zajímavých stezkách. A aby jezer nebylo málo, i zde můžete jedno vidět. A to známé Bodamské jezero. Pokud s noirdic walkingem teprve začínáte, buďte si jisti, že tato trase je pro vás jako začátečníky ta pravá. Sám ji mohu doporučit. Při běžné chůzi nepůjdete déle, než jeden a půl hodiny.

Poznejte lázně, víno i historii

Pokud chcete ve Švýcarsku poznat od všeho něco, doporučuji oblast zvanou Tamina. Ideálním výchozím bodem je lázeňská lokalita Bad Pfäfers, známá pro své horké vřídlo. Odtud se můžete vydat nádhernou přírodou až ke zřícenině hradu Wartenstein, jehož návštěvu doporučuji fyzicky zdatnějším jedincům. Ti ostatní mohou pokračovat až do oblasti Pfäfers, blízko které můžete navštívit i nejvýše položenou vinici v celé této oblasti. Odtud si to můžete zamířit do městečka Bsad Ragaz, kde celá tato nordic walking trasa končí. Při běžném tempu nemusí být žádným problémem zvládnout ji do čtyř až pěti hodin. Doporučuji!