Švýcarské hodinky? Ty nejlepší a také nejdraší na světě!

Zatímco naši předkové si vystačili s běžnými šperky a vrcholem úmění byl náhrdelník, či zlaté nebo stříbrné náušnice pecky. Doba se změnila. Různé technologické pokroky nám dnes již umožňují věci, o kterých se lidem dříve ani nesnilo. Například by žádného z vašich dědečků nenapadlo, že někdy bude možné pořízení hodinek, které odolají vodě. Vodotěsné hodinky pánské se na trhu vyskytují ve skutečně hojném zastoupení. Nicméně je potřeba hledět na popisky jednotlivých produktů, protože každé hodinky mají jiný práh odolnosti. Co si pod tím můžete jako laik představit? To se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení tohoto článku.

Vodotěsné hodinky a třídy odolnosti

Dělení hodinek do kategorií se neprovádí pouze po stránce designu. Dokonce i vodotěsné hodinky mají své stupně, na kterých závisí to, jak efektivně si dokáží s vodou poradit. Výběr v podstatě závisí na tom, do jakých situací se s nimi hodláte dostat. Označení ATM a BAR naznačují, že hodinky kontakt s vodou v nějaké míře vydrží.

Začneme od začátku. Hodinky bez označení výše zmíněnými zkratkami se do kontaktu s vodou dostat nesmějí, jinak je vážně ohrožena jejich funkčnost. Pokud v obou případech dosahují hodnoty 3, neublíží jim nápor deště ani stříkající vody. Hodinky s hodnotu 5 si dokáží poradit s tím samým, jen navíc odolají i sprchování nebo mytí rukou po tekoucí vodou. Mnoha lidem tyto dvě základní úrovně vodotěsnosti stačí, někteří však chtějí ještě mnohem víc.

Hodinky s hodnotami 10 jsou vhodné navíc ještě k plavání nebo potápění bez dýchacího přístroje. Na každou běžnou dovolenou u moře vám tedy bohatě postačí a můžete mít hodinky neustále na ruce.

Hlubinné potápění? Proč ne!

Samozřejmě se mezi námi najdou i tací, kteří od potápění chtějí ještě mnohem více. Pokud chcete navštívit temné hlubiny, budete muset investovat do hodinek s ještě vyššími hodnotami. Nejnižších 20 vám bude stačit pro potápění do 200 m hloubky. Hodinky s hodnotami 30 vydrží ponor do 300 m. Půl kilometru pod hladinu můžete zavítat s hodinkami, které disponují hodnotami 50. A kilometr? Pro ten je potřeba dosáhnout hodnot 100.

Svět hodinek nás zřejmě nikdy svými pokroky nepřestane udivovat a dá se předpokládat, že s postupem času se odolnost hodinek ještě zvýší.